Studiranje u Evropi može biti veoma korisno i isplativo. Evropske zemlje ulažu u svoje sisteme visokog obrazovanja kako bi pomogle da obrazovanje bude pristupačno za studente, uz održavanje visokih standarda kvaliteta. Svaka zemlja u Evropi ima svoju politiku školarina, ali generalno, školarine su ovde niže nego u drugim vodećim studijskim destinacijama. U stvari, u nekim evropskim zemljama studijski programi su besplatni! Prednosti ovih stipendija su brojne, a da li postoje i neke mane, saznaćemo u ovom tekstu.
Akademski razvoj
Stipendije su najbolji način na koji student može ostvariti svoj san o studiranju u inostranstvu. Prijavljivanje za ugledni i prestižni program pomaže akademski kao i lični razvoj mladih ljudi. To znači da su studenti u mogućnosti da prošire svoje vidike i razviju svoje međuljudske veštine. Stipendije koje nude dobro uspostavljene institucije uglavnom pokrivaju sve troškove studenta.
Samopouzdanje
Za neke stipendije prijavi se na hiljade kandidata. Kada takve institucije prepoznaju studente po njihovim dostignućima, to mladima daje samopouzdanje da slede druge ciljeve. Za studente je veoma važno da prepoznaju sopstveni potencijal na početku svog akademskog života kako bi podstakli rast uspešne karijere— primanje priznanja od prestižne organizacije ili kompanije pomaže studentima da preduzmu ovaj korak.
Društvena korist
Pored finansijske podrške koju pružaju stipendije, ove mogućnosti takođe pomažu primaocima da postanu empatičniji i društveno odgovorniji. Primaoci stipendije cene ono što dobijaju i, zauzvrat, verovatnije će svoje znanje stečeno na prestižnim univerzitetima koristiti u bolje svrhe, zarad društvenog dobra u svojoj zajednici. Stipendije imaju filantropski efekat na one koji ih primaju. One igraju ulogu u stvaranju mladih lidera koji brinu o svojim zajednicama.
Šta nudi EU?
Svake godine koledži i univerziteti u Evropi nude stipendije u vrednosti od milion evra za međunarodne studente. Evropska unija, zajedno sa državama članicama, takođe nudi stipendije koje finansira EU kako bi privukle međunarodne studente u Evropu. Kao i evropski studenti, strani studenti imaju pravo da se prijave na stotine univerziteta u Evropi koji su besplatni.
- Kada pronađete kurs ili studijski program koji vam se sviđa, saznajte koji su uslovi za prijem. Uvek treba da proverite sa željenom institucijom, pošto se zahtevi i procedure mogu razlikovati od države do države.
- Odvojite vreme da potražite finansijsku podršku. Možete se povezati sa odgovarajućom ambasadom u vašoj zemlji. Takođe proverite nacionalne informativne portale: oni često pružaju spiskove mogućih stipendija za svoju zemlju.
Koje su mane?
- Programi stipendija obično dolaze sa ograničenim mestima, što znači da neće svi imati priliku da uđu u program.
- U nekim slučajevima, programi stipendiranja mogu biti dodeljeni onima koji možda ne zaslužuju stipendiju kao drugi koji su izostavljeni.
- Studenti obično moraju da se nose sa pritiskom da dokažu svoju vrednost i da opravdaju zašto su najbolji za dobijanje stipendija.
Obezbeđivanjem pomoći u vidu stipendija može se omogućiti veći uspeh na fakultetu, pružajući podršku istaknutim studentima koji žele da uspeju i da se vrate kako bi bili pokretači pozitivnih promena u svom društvu. Podrška koju studenti dobijaju od sopstvene zajednice uliva veći osećaj pripadnosti i motivacije da to postignu kroz svoje visoko obrazovanje, koje je zasigurno ključ ka boljoj sredini i optimističnijoj budućnosti.