Programi prekogranične i transnacionalne saradnje se jednim imenom nazivaju Programi teritorijalne saradnje ili INTERREG programi. Nastali su na inicijativu Evropske komisije i predstavljaju finansijsku podršku EU saradnji pograničnih teritorija susednih država (prekogranična saradnja) ili saradnji delova ili celih država (transnacionalna saradnja) na rešavanju pitanja od zajedničkog interesa. Od 2004. godine u EU programe teritorijalne saradnje (INTERREG) uključile su se i države koje nisu članice EU, čime je Srbija dobila mogućnost da razvija prekograničnu i transnacionalnu saradnju.
Programi prekogranične saradnje
Programi prekogranične saradnje odvijaju se kroz niz projekata u okviru jednog finansijskog perioda koji uglavnom traju šest godina. Za prethodni finansijski period za realizaciju projekata saradnje izdvojeno je više od 220 miliona eura. Glavni finansijeri projekata pogranične saradnje jesu Evropska komisija i javna upava. U sklopu finansiranih projekata obuhvaćeno je nekoliko oblasti podrške-pravda (Slobodan pristup informacijama), unutrašnji poslovi (Sprečavanje i rešavanje sukoba; bezbednost), reforma javne uprave; uključujući izgradnju institucija i pravne tekovine,upravljanje javnim finansijama, decentralizaciju vlasti, statistiku, e-upravu (lokalna samouprava), Konkurentnost; MSP, istraživanje i razvoj, ICT, turizam, poslovna infrastruktura, industrija i trgovina (komunikacija, urbani razvoj i menadžment, turizam, nauka i istraživanje), Životna sredina i klimatske promene (vodovod i kanalizacija, zaštita životne sredine, elementarne nepogode), transport (transport i skladištenje), ljudski resursi i socijalni razvoj (rad i zapođljavanje, socijalna zaštita, zdravstvo, obrazovanje, rekreacija i sport), poljoprivreda i ruralni razvoj (poljoprivreda, šumarstvo i ribolov, ruralni razvoj), kultura, mediji, civilno društvo, međunarodna saradnja i religija.
Značaj projekta
Projekat prekogranične saradnje se ne upućuje isključivo na uspostavljanje međunarodnih ugovora između zemalja isključivo zarad razmene dobara. Naprotiv, cilj ovakvih programa jeste upravo rešavanja problema s kojima se građani i preduzeća svakodnevno suočavaju i pronalaženje zajedničkih rešenja u oblastima kao što su zdravstvo, životna sredina, istraživanje, obrazovanje, transport, održiva energija i drugo. U Srbiji je tokom perioda od 2014-2020 realizovano više od 1000 projekata koji su finansirani upravo iz ovog budžeta. Kroz realizovane projekte opremljene su bolnice, škole, vrtići, deca iz pograničnih regiona Srbije i susednih država su se takmičila u sportu, obnavljaju se crkve, sarađuju zajedničke službe za vanredne situacije i protiv droge, grade se granični prelazi, izgrađene su fabrike za prečišćavanje otpadnih voda, otvorene su biciklističke staze, itd.
Kako pristupiti programima prekogranične saradnje
Kako bi se pristupilo programima prekogranične saradnje neophodno je napisati projekat koji u sebi sadrži neki od uslova koji su iz spektra užih ciljeva samog programa prekogranične saradnje. Projekat se podnosi nakon objavljenog poziva za podnošenje projekata i moguće je da za podnošenje projekata budu objavljena tri poziva. Nakon što projekat bude usvojen prelazi se na sledeću etapu, to je traženje partnera prije nego što projekat bude implementiran.
Ciljevi projekata za prekograničnu saradnju se finansiraju iz budžeta dodeljenog od strane Evropske Unije uz učešće lokalnih samouprava. Bitno je napomenuti da je jedan od segmenata ovih projekata uključivanje i zapošljavanje ljudi iz ruralnih i pograničnih oblasti, uključivanje žena u poslove od javnog interesa i njihovo stručno i radno osposobljavanje, razviće strategija za bolje i efektivnije očuvanje životne sredine i uspostavljanje bolje trgovinske i političke saradnje među zemljama uključenim u projekat.