IZVOR: https://images.unsplash.com/photo-1622675103136-e4b90c9a33d6

Rodna ravnopravnost nije samo osnovno ljudsko pravo, već i neophodna osnova za miran, prosperitetan i održiv svet. Poslednjih decenija ostvaren je značajan napredak: sve više devojčica ide u školu, manje njih je primorano na rane brakove, više žena radi u parlamentu i na rukovodećim pozicijama, a zakoni se reformišu kako bi se unapredila rodna ravnopravnost.

Uprkos ovim dobicima, ostaju mnogi izazovi: diskriminatorni zakoni i društvene norme i dalje su sveprisutni, žene i dalje nisu dovoljno zastupljene na svim nivoima političkog rukovodstva, a 1 od 5 žena i devojčica između 15 i 49 godina prijavljuju da su doživele fizičko ili seksualno nasilje od strane partnera. 

Pandemija je takođe dovela do naglog porasta nasilja nad ženama i devojčicama. Sa merama zaključavanja, mnoge žene su zarobljene kod kuće sa svojim nasilnicima i ustručavaju se da se obrate za pomoć. Podaci koji se pojavljuju pokazuju da je od izbijanja pandemije nasilje nad ženama i devojčicama povećano.

Štetne rodne norme se održavaju na najvišim nivoima. U nekim zemljama, one postaju ukorenjene u zakonima i politikama koje ne podržavaju – ili čak krše – prava devojčica, poput zakona koji ograničavaju ženama da nasleđuju imovinu. Dečaci takođe pate od takvih normi: Društvene koncepcije muškosti mogu podstaći dečiji rad, nasilje, odustajanje od škole i regrutovanje u naoružane grupe.

Kakve su mere potrebne?

Obrazovanje

Posebno za devojčice adolescentke, potrebno je da se ulaže u izgradnju veština kako bi se unapredilo njihovo ekonomsko osnaživanje – kao preduzetnica, inovatora i lidera. Društvo se mora fokusirati na obezbeđivanje okruženja za učenje na mestu koje odgovaraja individualnim okolnostima devojčica. Takođe, potrebno je raditi na asistivnim tehnologijama za devojčice sa invaliditetom, i na širenju digitalnih platformi, stručnog osposobljavanja i pripravništva.

Podrška devojčicima od obrazovanja do zaposlenja zahteva više od pružanja mogućnosti učenja. To zahteva čuvanje devojčica od svih oblika nasilja, u školi i van nje.

Zaposlenje

IZVOR: https://images.unsplash.com/photo-1589565927725-39a53837cd6

Kompanije koje se fokusiraju na osnaživanje žena doživljavaju veći poslovni uspeh. Istraživanja pokazuju da ulaganje u žene i devojke može dovesti do povećanja produktivnosti, organizacione efikasnosti, povrata ulaganja i većeg zadovoljstva potrošača.

Sve veći broj poslovnih lidera prepoznaje važnost žena kao lidera, potrošača, preduzetnica, radnika i negovateljica. Oni prilagođavaju svoje politike, programe i inicijative kako bi stvorili okruženje u kojem žene i devojke napreduju. U najmanju ruku, preduzeća imaju odgovornost da poštuju prava žena i devojaka, kao što je uspostavljanje politike nediskriminacije i borbe protiv seksualnog uznemiravanja. 

Prijavite nasilje

Potražite pomoć i podršku ako znate da vaš prijatelj ili poznanik pati od nasilja u porodici ili drugog zlostavljanja. Ova vrsta nasilja nije ograničena na fizičku agresiju. Verbalni napadi (psovke i pretnje) i psihičko zlostavljanje (manipulativno ponašanje) takođe utiču na žene. Često se sve ove stvari dešavaju u isto vreme. Ako doživite nasilje u porodici, imajte na umu da niste sami. Prijavite se!

Polna diskriminacija nije samo pitanje ljudskih prava; to je ogroman gubitak svetskog ljudskog potencijala. Uskraćivanjem jednakih prava ženama, uskraćujemo polovini stanovništva šansu da živi punim plućima. Politička, ekonomska i socijalna jednakost za žene koristiće svim građanima sveta. Zajedno možemo iskoreniti predrasude i raditi za jednaka prava i poštovanje za sve.