IMAGE SOURCE: https://www.pexels.com/photo/white-oval-medication-pill-beside-blister-pack-47327/

Bolesti zavisnosti se slobodno mogu nazvati kugom savremenog doba koja lagano proždire veliki broj mladih ljudi bez da smo toga i svesni. Dugo godina bilo koja vrsta bolesti zavisnosti je bila tabu na našim prostorima gde bi se korisnik supstanci marginalizovao i izopštio iz normalnih društvenih tokova uz minimalne šanse da se vrati na kolosek upravo zbog istorije kakvu nosi. Kako je došlo do normalizacije bolesti zavisnosti i njihovog prepoznavanja kao jednog od medicinskih fenomena koji su ušli u svakodnevne životne tokove.  Postojanje bolesti zavisnosti koje uslovljavaju postojanje drugih bolesti dovelo je do otvaranje specijalističkih ustanova koje omogućavaju rehabilitaciju ovakvih lica i uključuju ih u program sekundarne socijalizacije kako bi ih vratili u svakodnevno, novo funkcionisanje. 

Edukacija

Jedan od najvažnijih elemenata kod prevencije bolesti zavisnosti jeste edukacija omladine koja je najpodložnija grupa da razvije neku od bolesti zavisnosti, iako i druge starosne grupe nisu isključene. Neophodno je prvo s projektom izaći u osnovne i srednje škole sa primerima koji jasno pokazuju uticaj na moždanu strukturu i funkcije, opšte zdravlje, tako i kvalitet života i funkcionisanje. Glavnu ulogu u edukaciji mladih imaju stručni kadrovi i volonteri koji su obučeni da prenose znanje i podižu svest kod mladih. Iako nije najprijatnije iskustvo pokazati neke od najesktremnijih primera bolesti zavisnosti, jako je neophodno koristiti ovaj metod ne bi li mladi razumeli do čega bolesti zavisnosti mogu dovesti. 

Podizanje svesti 

Jedan od načina podizanja svesti u vezi sa bolestima zavisnosti jeste upravo promocija zdravih stilova života i uključivanje mladih u razvoj ovakvih programa. Sa obzirom na to da razvoj zdravih stilova života i aktivno delovanje u ovom sektoru omogućava mladima da dođu u dodir sa konstruktivnim ponašanjima koje imaju za cilj stvaranje zdravih navika u domenu efektivnog življenja. Takođe, ovakvi programi im daju uvid i obrazuju ih na koji način da prepoznaju rizične modele ponašanja koji za posledicu mogu imati neku od bolesti zavisnosti. Jedan od organa uključenih u ovo delovanje jeste Crveni krst koji ima za cilj da podigne svest, obrazuje i na efektivan način predupredi bolesti zavisnosti. 

IMAGE SOURCE: https://www.pexels.com/photo/kush-in-close-up-photography-3676962/

Pristup Evropske Unije bolestima zavisnosti 

Kao i zs većinu gorućih tema na teritoriji evropskog kontinenta EU ima poseban program koji omogućava promatranja na polju bolesti zavisnosti i prikupljanja neophodnih informacija koje olakšavaju rad nadležnih organa iz različitih oblasti. Program EMCDDA (European Monitoring Center for Drugs and Drug Addiction) ima ulogu da pruži Evropskoj Uniji i njenim članicama činjenice, objektive i pouzdane informacije o drogama i bolestima zavisnosti. Korist od ovakvih informacija imaju državni organi koji prave regulacije i zakonske odredbe u vezi sa prekršajima u ovom sektoru prava (opšte je poznato da je korišćenje opojnih substanci i njihova prodaja strogo zabranjena), naučnici i istraživači koji se bave proučavcanjem efekata opojnih sredstava i lečenjem istih i javnost koja stiče bolji uvid u štetno delovanje ovakvih supstanci. 

Ključ ka smanjenju upotrebe opojnih supstanci i smanjnje njihove preprodaje jeste upravo prevencija, podizanje svesti i edukacija iz ove oblasti. Izuzetno je važno istaci da upravo ta faza eksperimentisanja može dovesti do trajnih i fatalnih posledica.