Trudnoća je posebno vreme kada žena treba da vodi računa o sebi i bebi. Ukoliko se oseća dobro, žena može iskoristiti pravo da aktivno radi do porođaja, a u tom slučaju može očekivati da se uslovi rada prilagode kako bi osigurala svoju bezbednost i bezbednost svog nerođenog deteta.

EU ima važnu ulogu u poboljšanju zaštite trudnica koje rade. Zakonodavstvo EU postavlja standarde u vezi sa situacijama koje bi mogle biti rizične ili opasne za trudnice i u kojim slučajevima su poslodavci dužni da reaguju. U zavisnosti od vrste posla, trudnice mogu da iskoriste mogućnosti da smanje radno vreme ili da se uzdrže od određenih poslova koji mogu da dovedu trudnoću u opasnost. Bez gubitka plate, trudnicama je dozvoljeno da prisustvuju prenatalnim lekarskim pregledima tokom radnog vremena. U svakom slučaju, ne bi trebalo da budu diskriminisane na poslu ili otpuštene zbog činjenice da su trudne.

Što se tiče očeva koji uzimaju porodiljsko odsustvo, u Srbiji je to dozvoljeno u slučajevima kao što su smrt majke, hospitalizacija, kada majka napusti dete, ili ako je zbog nekog drugog opravdanog razloga sprečena da vodi brigu o detetu.

IZVOR: https://images.pexels.com/photos/618923/pexels-photo-618923.jpeg

Kakva su prava trudnica u Srbiji?

Jedan od najbitnijih faktora jeste dobro poznavanje prava koje trudnice ostvaruju u Republici Srbiji. Zakon o radu iz 2014. godine predviđa obavezu poslodavca da zaposlenoj koja ima zaključen ugovor o radu na određeno vreme produži ugovor o radu za vreme trajanja trudnoće, porodiljskog odsustva, i odsustva sa rada radi nege deteta. Ipak, trudnice u Srbiji nemaju dovoljno poverenja u državne organe, jer je činjenica da je veliki broj onih koje ostanu bez posla posle porodiljskog odsustva, najviše u privatnom sektoru. 

Kada je otkaz ugovora o radu ništavan?

Zakon o radu nalaže da je otkaz ugovora o radu ništavan ukoliko je poslodavcu u momentu donošenja rešenja o otkazu bilo poznato da je zaposlena u drugom stanju, kao i ako je zaposlena u roku od 30 dana od dana prijema otkaza obavestila poslodavca o trudnoći i dostavila potvrdu svog ginekologa. Ipak, problem nastaje kada se porodilja vrati sa porodiljskog odsustva, gde se u mnogim slučajevima sreće sa raznim vidovima diskiminacije, kao što su premeštanje na neku nižu radnu poziciju sa nižom platom, ili pak, u najgorem slučaju, uručenje otkaza nakon isteka ugovora o radu. 

Kome se obratiti?

Inspekcija rada jeste prva stanica gde se oštećeno lice treba obratiti za pomoć. U ovom slučaju, žena treba da dostavi osnovne podatke o poslodavcu, a tu prijavu može podneti i anonimno. Međutim, inspekcija rada ne može da utiče na poslodavca da vrati ženu na radno mesto, već samo može da utvrdi da li je došlo do nezakonitog otkaza i pisati prijavu protiv poslodavca.  Žena može i podneti krivičnu prijavu protiv poslodavca, ali to obično zahteva mnogo vremena, novca i može biti vrlo iscrpljujuće za oštećenu stranu. 

Da li očevi treba da idu na porodiljsko odsustvo?

U Republici Srbiji je ova praksa i dalje veoma retka, međutim, u razvijenijim zemljama to je itekako pohvalan postupak koji se čak upisuje u biografiju i služi kao prednost prilikom traženja posla. Brojna istraživanja podržavaju ovaj čin, ukazujući da je roditeljsko odsustvo povezano sa većom porodičnom stabilnošću. Jedan od razloga je taj što kada očevi uzmu odsustvo, to signalizira veće ulaganje u porodični život—smanjenje tereta za majku i jačanje veze između roditelja i novorođenčeta. 

IZVOR: https://images.pexels.com/photos/69096/pexels-photo-69096.jpeg

Koje su pogodnosti?

Deca doživljavaju niz pogodnosti kada očevi preuzmu aktivnu ulogu u njihovim životima. Kontakt kao što su držanje, hranjenje, menjanje pelena, pričanje i pevanje jačaju vezu između oca i deteta i čine bebe zdravijim fizički i emocionalno. Kasnije u životu, ovo vezivanje može stvoriti pozitivan uticaj na kognitivni razvoj deteta, akademski uspeh i njihov odnos sa ocem.

Nažalost, trenutno stanje u Srbiji očigledno ne pruža dovoljnu zaštitu trudnica od nezakonitog otkaza, kao ni ohrabrivanje očeva da preuzmu aktivnu ulogu u životu svog deteta. Najveći teret je i dalje na majkama, koje se suočavaju sa brojnim preprekama onda kada reše da nastave sa radom. Potrebne su brojne izmene koje će dovesti do boljeg položaja trudnica u našoj zemlji, kao i strategije koje bi dale podstrek očevima da preuzmu deo odgovornosti i umnogome olakšaju ženama.