Startup je novija kompanija koju je osnovao jedan ili više preduzetnika. Cilj startup kompanije je da tržištu ponudi jedinstvenu uslugu ili proizvod i na taj način reši određeni problem sa kojim se potrošači suočavaju. Startupi su obično male kompanije koje imaju samo mali iznos novca za finansiranje. Iz tog razloga, početno finansiranje često dolazi od samih osnivača ili porodica i prijatelja. Kada se startup uspostavi, finansiranje se često obezbeđuje preko investitora i zajmodavaca.

IZVOR: https://images.pexels.com/photos/3277808/pexels-photo-3277808.jpeg

Kakve su prednosti?

Mnogi startupi će svojim zaposlenima dati mnogo više odgovornosti zato što startupi često ne mogu priuštiti da zaposle nekoliko radnika od kojih svaki ima različite odgovornosti u okviru odeljenja. Startupi često zapošljavaju svoje radnike na osnovu određenog skupa veština koje svaki zaposleni poseduje, ali često na kraju daju svakom zaposlenom veću ulogu u organizaciji kako bi nadoknadili nedostatak zaposlenih u celini.

Ovo može biti od velikog značaja, posebno za mlade ljude, jer nudi razne prilike da mladi nauče stvari kojima verovatno ne bi bili izloženi u korporativnoj organizaciji. Pored toga, pošto osnivači i zaposleni u startupovima često rade zajedno, radnici će imati direktan pristup ljudima koji stoje iza startupa i moći će da uče od njih na svakom koraku.

Rad za startup kompaniju je često drugačiji od rada za bilo koju drugu vrstu kompanije. Zbog toga, zaposleni u startup kompanijama često uživaju u jedinstvenom iskustvu koje nije dostupno drugde. Na primer, neki startupi nude sobu za spavanje u kojima zaposleni mogu nakratko odspavati na poslu, dok drugi startupi mogu da obezbede dnevne ručkove zaposlenima.

Šta je potrebno za pokretanje startupa?

Pokretanje biznisa predstavlja veliku obavezu. Preduzetnici često ne shvataju značajnu količinu vremena, resursa i energije koja je potrebna za pokretanje i razvoj preduzeća.

Neki od preduslova koji su potrebni za osnivanje startup kompanije uključuju:

  • Ideja za jedinstven proizvod ili uslugu
  • Imati jak plan i viziju za posao
  • Imati dovoljan kapital i novčane resurse
  • Pronalaženje zaposlenih
  • Ne dozvoliti sebi da Vas obeshrabre loše reakcije mušterija
  • Efikasno upravljanje vremenom
  • Održavanje razumne ravnoteže između posla i života
  • Znati kada da okrenete svoju strategiju
  • Održavanje izdržljivosti i motivacije da nastavite čak i kada je teško.

    IZVOR: https://images.pexels.com/photos/4064840/pexels-photo-4064840.jpeg

Kada jednom osnujete startup kompaniju, pratite sve korporativne formalnosti. Ovo uključuje poštovanje podzakonskih akata, propisno izdavanje akcija, održavanje sastanaka odbora direktora, vođenje zapisnika sa sastanka i praćenje drugih korporativnih formalnosti. Obavezno držite novčana sredstva odvojena. Sredstva preduzeća i sredstva pojedinačnih akcionara ne bi trebalo da budu na istim računima ili kombinovana iz bilo kog razloga.

Obavezno vodite računa o porezima. Porezi kompanije treba da budu plaćeni u potpunosti sa korporativnih računa i odvojenih poreskih prijava koje se podnose za korporaciju.

Startupi su preduzeća stvorena sa ciljem da uzdrmaju industriju i pruže priliku mladim ljudima za dalji razvoj. Ako ste motivisana, strastvena, kreativna i prilagodljiva osoba sa sjajnom idejom; možda ste stvoreni za startup preduzetništvo. Ovakav vid rada definitivno je potreban našem društvu, jer bi se u nekom meri mogao sprečiti masovan odlazak mladih iz zemlje. Kada mladi ljudi znaju da u svom okruženju imaju kompanije koje im pružaju mogućnost za razvoj karijere, biće ohrabreni da ostanu ovde i svoje znanje i veštine iskoriste za opšte dobro svih u zajednici.