Kulturno nasleđe je izraz načina života koje je razvila zajednica i koji se prenosi sa generacije na generaciju, uključujući običaje, običaje, mesta, predmete, umetničke izraze i vrednosti. Kulturno nasleđe se često izražava kao nematerijalno ili materijalno kulturno nasleđe.
Kao deo ljudske delatnosti, kulturno nasleđe proizvodi opipljive prikaze sistema vrednosti, verovanja, tradicije i načina života. Kao suštinski deo kulture u celini, ono sadrži ove vidljive i opipljive tragove od antike do nedavne prošlosti.
Kulturno nasleđe se može podeliti u tri grupe:
- Izgrađeno (zgrade, gradski pejzaži, arheološki ostaci)
- Prirodno (ruralni pejzaži, obale, poljoprivredno nasleđe)
- Artefakti (knjige i dokumenti, predmeti, slike)
Kulturno nasleđe u Srbiji
Naša država je itekako bogata kulturnim nasleđem. Republika Srbija upisala je pet spomenika na Uneskovu listu svetske baštine: Stari Ras i Sopoćani (1979), Manastir Studenica (1986), Srednjovekovni spomenici na Kosovu (2006), Gamzigrad Romulijana (2007), srednjovekovni nadgrobni spomenici- stećci (2016). Srednjovekovni spomenici na Kosovu (Manastir Dečani, Pećka patrijaršija, Crkva Bogorodice Ljeviške, Manastir Gračanica) upisani su na Listu ugrožene svetske baštine (2006).
Republika Srbija obezbeđuje ostvarivanje opšteg interesa za kulturu i sprovođenje kulturne politike i podstiče mere za razvoj kulture. Mere koje se odnose i na oblast kulturnog nasleđa su sledeće: stvaranje mogućnosti za intenzivan i usklađen kulturni razvoj; stvaranje uslova za podsticanje kulturnog stvaralaštva; istraživanje, zaštita i korišćenje kulturnih dobara; obezbeđivanje uslova za javnu dostupnost kulturnog nasleđa; sprovođenje mera zaštite kulturnih dobara, vođenje registara kulturnih dobara, vođenje opšteg inventara kulturnog nasleđa Republike Srbije; podsticanje upotrebe novih tehnologija u kulturi, posebno informacionih tehnologija i digitalizacije; stvaranje jedinstvenog informacionog sistema u oblasti zaštite kulturnih dobara; podsticanje održivog razvoja kulturne sredine kao sastavnog dela životne sredine.
Evropsko kulturno nasleđe
Evropsko kulturno nasleđe je bogat i raznolik mozaik kulturnih i kreativnih izraza, nasleđe prethodnih generacija Evropljana i nasleđe za one koji dolaze.
Uključuje prirodna, izgrađena i arheološka nalazišta, muzeje, spomenike, umetnička dela, istorijske gradove, književna, muzička i audiovizuelna dela, i znanje, praksu i tradiciju evropskih građana.
Kulturno nasleđe obogaćuje individualne živote građana, pokretačka je snaga za kulturne i kreativne sektore i igra ulogu u stvaranju i unapređenju društvenog kapitala Evrope. Takođe je važan resurs za ekonomski rast, zapošljavanje i socijalnu koheziju, nudeći potencijal za revitalizaciju urbanih i ruralnih područja i promovisanje održivog turizma.
Kulturno nasleđe može biti ekonomsko dobro, turistička atrakcija i faktor identiteta, a može i
značajno doprineti društvenoj koheziji. Tokom cele 2018. godine proglašene za Evropsku godinu kulturnog nasleđa, sve države članice i institucije EU organizovale su događaje, konferencije i sastanke, i izdvajale sredstva za očuvanje i promociju svih oblika kulturnog nasleđa.
Šta EU može uraditi za kulturno nasleđe Srbije?
Imajući ove podatke u vidu, jasno je da Evropska unija nastoji zaštiti kulturno nasleđe i promovisati značaj očuvanja istog. Zaštita, proučavanje, digitalizacija i promocija kulturnog nasleđa jesu važni ciljevi i potencijali za razvoj Srbije, jer će je učiniti prepoznatljivijom i doprineti njenom uspešnijem pozicioniranju na svetskim kulturnim mapama. Evropska unija promoviše kulturu kroz različite inicijative, uključujući prekograničnu saradnju, pomoć kulturi i civilnom društvu i program Evropa za građane i građanke. Ministarstvo za evropske integracije pokrenulo je projekat digitalizacije nacionalnih kulturnih dobara Srbije, sa ciljem da se ukaže na značaj obnove spomenika kulture u Srbiji.
Sve ovo nam stavlja do znanja da je Evropskoj uniji stalo do očuvanja kulturnog nasleđa i da ono ni na koji način nije ugroženo potencijalnim ulaskom u EU. Zajednica koja svojim članicama itekako pomaže da svoja kulturna dobra sačuvaju i unaprede može doneti mnogo više koristi očuvanju kulturnog nasleđa u Srbiji, a nikako uticati na to da se to nasleđe ugrozi ili u krajnjem slučaju potpuno izgubi.