Svakodnevni smo svedoci stravičnih slika koje potvrđuju nasilje u porodici ili pojedinim članovima istih. Nažalost, danas, žene u nedostatku podrške i razumevanja od strane okoline i zajednice prinuđene su da preduzimaju radikalnije poteze. Nedavne objave na društvenim mrežama samo potvrđuju ovaj iskaz, gde mlada žena u potrazi za pravdom i razumevanjem je bila prinuđena da istu potraži preko interneta. Možda se pitate šta je uzork ovomu? Teško da možete dobiti univerzalan odgovor na ovo pitanje. Uzroci nasilja nad ženama variraju u zavisnosti od domaćinstva i okolnosti. Nažalost, nasilje nad ženama i decom često je povezano sa disfunkcionalnim porodicama u kojem je jedan od supružnika/partnera zavisnik od supstanci ili hronični alkoholičar, ili ukoliko žena nema dovoljno kapaciteta i mogućnosti da doprinese lošoj finansijskoj situaciji. Međutim, neki programi, kao što je program Evropske Unije EIGE (European Institute for Gender Equality), omogućava podršku ugroženim ženama.

IMAGE SOURCE:  https://www.pexels.com/photo/woman-crying-568021/

Sigurne Ženske Kuće

Sigurne kuće, kao dio državnih projekata u sklopu centara za socijalni rad i staranje, omogućavaju ženama koje su pretrpele nasilje da nađu svoj mir prije nego što se odluče za sledeće korake i osiguraju svoju bezbednost. Sigurne ženske kuće nažalost nemaju direktan uticaj na smanjenje nasilja nad ženama, ali im daju priliku da na jedan konstruktivan način nastave sa svojim životom nakon porodičnog raskola. Pozitivan primer delovanja ovih institucija vidljiv je iz mnogobrojnih slučajeva gdje su žene uspjele da se vrate na kolosjek i iznova započnu svoj život. Važno je napomenuti da je postojanje sigurnih ženskih kuća jedan od preduslova za ulazak određene zemlje u Evropsku Uniju. Sa druge strane, mnogi od projekata izgradnje i finansiranja potiču upravo iz ovog izvora.

 

Podizanje svesti

Jako bitan faktor za smanjenje nasilja nad ženama jeste upravo podizanje svesti. Nažalost, iako se stanje neznatno promenilo, zajednica je i dalje na strani nasilnika, upravo zbog patrijrhalnih načela gde je muškarac u domaćinstvu uvek u pravu i gde žena mora da trpi

“povremene udarce”. Uzimajući u obzir nedavne izveštaje iz medija, ovi udarci često imaju fatalan ishod čemu svedoče i poražavajuće brojke ubijenih žena kao rezultat nasilja. Stoga je ključno podizati svest zajednice u vezi sa nasiljem i edukovati sve ljude da neki problemi nisu samo problemi pojedinca i da ako se čuju jezivi zvuci iz stana pored nikako ne treba ostati gluv i nijem na njih, već u najkraćem periodu obavestiti nadležne organe kako bi se izbegao fatalan kraj.

IMAGE SOURCE: https://www.pexels.com/photo/anonymous-lady-showing-cardboard-fighting-against-violence-5723318/

Obuka policije

Česti su slučajevi gde policija nakon što bude izveštena o slučajU porodičnog nasilja ili nasilja nad ženama ne može da učini mnogo jer žrtve pod pritiskom ucena i pretnji često menjaju svoje iskaze, tako da nasilnici uglavnom prođu nekažnjeno. Iako postoje telefonske linije uz pomoću kojih je moguće prijaviti nasilje nad ženama, potrebno je povećati njIhovu efikanost u smislu gde će porodica u kojoj je prijavljeno nasilje biti jedno vreme pod prismotrom. U cilju smanjenja stope porodičnog nasilja i nasilja nad ženama, neophodno je oformiti zasebne institucije koje će se baviti isključivo ovom problematikom.

Nasilje nad ženama u lokanim zajednicama uzma sve više maha i prosto je nemoguće identifikovati samo jedan uzrok ovog, sada već, ozbiljnog problema. Najteže je to što kada je reč o ovome, lokalna zajednica se oglušuje uz izgovor da to nije njohov problem, iako zapravo i jeste problem svih, gde se oglušujemo na vapaj za pomoć.